Pierwsza pomoc dla psychiki. Ebook psychoedukacyjny

Pierwsza pomoc dla psychiki

Pierwsza pomoc dla psychiki to e-book o charakterze psychoedukacyjnym, który pełni rolę przewodnika po pomocy specjalistycznej. Powstał on z myślą o tych, którzy poszukują specjalistycznego wsparcia lub nie są pewni, czy ich trudności kwalifikują się do takiej formy pomocy. Przewodnik może okazać się przydatny także dla tych, którzy wspierają swoich bliskich doświadczających kryzysu psychicznego. Jego rolą jest ułatwienie wyboru specjalisty, przygotowań do pierwszej konsultacji oraz zapoznania się z zasadami etycznymi, które obowiązują każdego specjalistę zdrowia psychicznego. Jako autorki z uważnością podążamy krok po kroku z czytelnikiem_czką w stronę sięgnięcia po pomoc. Staramy się przybliżyć przy tym podstawowe oraz bardziej zaawansowane terminy psychologiczne, a także obalić krzywdzące mity na temat pomocy specjalistycznej.
Praca nad tym e-bookiem trwała kilka miesięcy. Jej autorkami są członkinie trójmiejskiego biura Polskiego Stowarzyszenia Studentów i Absolwentów Psychologii, ale również osoby z Sieci Przyjaciół Zdrowia Psychicznego
Przewodnik jest darmowy i ogólnodostępny. Pragniemy, aby dzięki niemu chociaż jedna osoba znalazła odpowiednią dla siebie formę wsparcia, a co najważniejsze – zgłosiła się po pomoc.

E-book został podzielony na dwie części:

Pierwsza część zawiera najważniejsze informacje odnośnie rodzajów specjalistycznego wsparcia, sposobów jego poszukiwań oraz charakterystyki pracy pomocowej w poszczególnych zawodach. Można znaleźć w niej szereg zasad, którymi powinien kierować się specjalista zdrowia psychicznego. Przybiera postać pewnej instrukcji, która ułatwia znalezienie odpowiedniej dla siebie formy pomocy i umówienie się na wizytę

Druga część tego e-booka jest uzupełnieniem podstawowej treści i dotyczy przede wszystkim psychoterapii. Znajdują się w niej ogólne reguły, na których opiera się współpraca z psychoterapeutą oraz opis pracy w poszczególnych nurtach. Rozdział drugi przedstawia najskuteczniejsze formy pomocy dla określonych zaburzeń według standardów Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Jego treść jest odrobinę bardziej zaawansowana niż reszta tego e-booka, ale być może zachęci czytelników_czki do poszukiwania dostępnych, sprawdzonych podejść terapeutycznych. Zwieńczeniem tego e-booka będzie obalenie najbardziej popularnych i krzywdzących mitów na temat psychoterapii oraz innych form pomocy specjalistycznej.