Poznań

Nowości, pomysły, główne plany

Z nowości planujemy na poważnie ruszyć z sekcją PSSiAP Przeglądu i zaangażować członków naszego biura do pisania artykułów, recenzji, wszystkiego w czym czują się dobrze. Dodatkowo wybraliśmy koordynatora ds. naukowych, który będzie współpracował z teamem PR oraz w razie potrzeby z innymi sekcjami biura. Nasze główne cele na przyszły rok akademicki to przede wszystkim przygotowanie się do zdalnej rekrutacji nowych członków, co może być wyzwaniem oraz znalezienie alternatyw dla sekcji nie mogących działać zdalnie, np. PSSiAPowego Czytania. Planujemy prowadzić warsztaty w ramach sekcji warszatowej Po Prostu – jeżeli nie w liceach, to spróbować online. Sekcja ,,Co po psychologii?” będzie dalej przeprowadzała spotkania z psychologami online, a sekcja trenerska ćwiczyła między sobą scenariusze oraz kompetencje swoich członków.  Podobnie online planujemy prowadzić spotkania PSSiAP Talku, w ramach integracji biura. W tym roku akademickim raczej odpuścimy bal psychologa, ale mamy nadzieję, że uda się na lato. W maju planujemy we współpracy z władzami wydziału zorganizować WPiKnik, czyli wydziałowy „festyn” z nauką, zabawą i integracją.

Ramowy plan pracy

Rekrutacja w październiku 2020 (online), konferencja kół naukowych październik/listopad 2020 (online), w maju 2021 WPiKnik albo na wydziale albo online, oraz wybory  czerwcu 2021. Być może Bal psychologa, ale raczej na pewno nie w listopadzie, może na wiosnę, np. kwiecień.

Opis biura

Jesteśmy grupą energicznych, młodych ludzi, którzy zrealizują każdy projekt nawet taki pozornie niemożliwy. Działamy przed wszystkim na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, ale jesteśmy chętni na poszerzenie działalności. Misją PSSiAP Poznań od 2003 roku jest nie tylko integracja lokalnego środowiska studentów, ale także popularyzowanie rzetelnej wiedzy psychologicznej. W jaki sposób?

Projekty

Sztandarowym projektem PSSiAP Poznań są organizowanie co miesiąc spotkania „Co po psychologii”, gdzie studenci mogą poznać psychologów praktyków, którzy opowiadają o realiach pracy po psychologii. Psycholog w Human Resources? W policji? A może mało komu znany User Expierence Designer? Każdy znajdzie coś dla siebie. Jest to idealna możliwość konfrontacji studenckich oczekiwań z rzeczywistością, ale także sposobność zadania wielu ważnych dla nas pytań. O pensje, o wymagane kwalifikacje, o sytuacje na rynku pracy.

Wychodzimy także do licealistów za pomocą warsztatów „Po prostu”. Dzięki tej inicjatywie młodzież ma okazję nabyć przydatną wiedzę z zakresu mnemotechnik, aktywnego słuchania, radzenia sobie ze stresem oraz trudnymi emocjami. Nasi członkowie nieustannie tworzą nowe scenariusze warsztatów.

(na zdjęciu koordynatorka projektu Anna Jurak z pracowniczką szpitala)

Dla najmłodszych także coś się znajdzie. Reaktywowaliśmy stary projekt pod nazwą „PSSiAPowe czytanie”, dzięki któremu wychodzimy do dzieci przebywających na oddziale neurologii dzieci i młodzieży w Szpitalu Klinicznym im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu pod postacią wolontariatu w formie warsztatów z elementami bajkoterapii. Nasza inicjatywa zdobyła patronat Dziekana Wydziału Psychologii i Kognitywistyki UAM oraz Rektora Uniwersytetu Medycznego im. Karol Marcinkowskiego w Poznaniu. Aktualnie planujemy rozszerzyć projekt na inne placówki.

Kolejnym projektem dla młodszych osób jest nasza współpraca z Uniwersytetem Dzieci w ramach, której stworzyliśmy scenariusze warsztatów i przeprowadzamy je wśród najmłodszych dzieci w wieku 7-10 lat. Tematyka obejmuje głównie emocje i uczucia takie jak strasz, miłość, złość. 

(pierwsze spotkanie PSSiAP Talk’u)

Nowym projektem stworzonym z myślą o dosłownie WSZYTSKICH jest PSSiAP Talk, czyli spotkania w filmem lub serialem, po którym omawiamy z perspektywy psychologicznej to co widzieliśmy. Otworzyliśmy nasz PSSiAP nie tylko na studentów psychologii, ale na KAŻDEGO!

A zupełnym świeżakiem wśród sekcji jest nasza sekcja trenerska, która już działa prężnie, głównie we współpracy z sekcja Po Prostu.  W ramach niej, ćwiczymy nasze scenariusze warsztatów, trenujemy nasze kompetencje, wymieniamy się doświadczeniami i radami oraz dajemy sobie feedback. 

Staramy się także ruszyć z prowadzeniem dni otwartych na Wydziale Psychologii i Kognitywistyki, by maturzyści mieli okazję zobaczyć na czym naprawdę polegają nasze studia. Zweryfikować pewne mity na temat studiów psychologicznych, porozmawiać z pracownikami wydziału oraz nami – studentami. Dodatkowo takie wydarzenie miałoby na celu zintegrować studentów i pracowników naszego wydziału oraz być przestrzenią do poszerzenia wiedzy psychologicznej przez udział w warsztatach i wykładach prowadzonych przez naszych pracowników. 

Nauka na poważnie

(członkowie naszego biura jako wolontariusze podczas Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej ,,Norma i patologia rozwoju seksualnego”)

Oprócz tego, mamy duże doświadczenie we współorganizowaniu konferencji naukowych, a jako członkowie PSSiAPu mamy pierwszeństwo w wolontariacie w tych, które są organizowane na naszej uczelni. Powoli wdrażamy się także w obejmowanie ich patronatem np. Ogólnopolskiej Konferencji Parentologicznej, Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Rozmiar w Umyśle”, Ogólnopolskiej Konferencji Kół Naukowych ,,Psychozjum”, Ogólnopolskiej Konferencji Klinicznej. Staramy się także brać czynny udział w życiu naszego wydziału i w roku 2019 pomogliśmy zorganizować Jubileusz 100-lecia Poznańskiej Psychologii, a co roku wychodzimy do studentów w Dzień Życzliwości szerząc komplementy, pozytywną energię i PSSiAPowe naklejki. Również co roku jako wolontariusze rejestrujemy potencjalnych dawców szpiku kostnego we współpracy z DKMS – PSSiAP Poznań wie jak pomagać! A jak nowi studenci mają dowiedzieć się o działających na wydziale kołach naukowych? Oczywiście na organizowanej przez nas Konferencji Kół Naukowych WPiK.

(członkowie naszego biura wyróżnieni za aktywność studencką podczas Jubieleuszu 100-lecia Poznańskiej Psychologii)

(jak co roku nasi członkowie powodują uśmiech na twarzach studentów naszego wydziału w Dzień Życzliwości)

(również co roku współpracujemy z DKMS jako wolontariusze)

(VII Konferencja Kół Naukowych WPiK UAM)

Integracja

(pierwsze spotkanie PSSiAP Talk’u)

A co z integracją naszego środowiska? Co roku od 15 lat w listopadzie organizujemy „Bal psychologa”. Jest to impreza klubowa, która stanowi idealną okazję na lekkie odprężenie się i poznanie nowych pasjonatów naszych studiów. Możemy dumnie przyznać, że nasze wydarzenie wpisało się na stałe w życie towarzyskie poznańskich studentów.

Co dalej?

A co mamy my jako członkowie z działania w PSSiAPie? Oprócz ogromnej satysfakcji i możliwości poznania fantastycznych ludzi nie tylko z samego Poznania, ale całej Polski oczywiście, mamy możliwość uczestniczenia w rozwijających warsztatach np. z interwencji kryzysowej, bajkoterapii czy w metawarsztatach, przygotowujących członków do pracy w stowarzyszeniu oraz jako przyszłych psychologów. Jesteśmy często doceniani przez władze wydziału oraz pracowników, nie wspominając o benefitach w postaci punktów do stypendium rektora UAM. Przede wszystkim, popularyzujemy i poszerzamy wiedzę psychologiczną wśród osób w różnym wieku i to jest dla nas najważniejsze!

Z każdym mijającym rokiem naszej działalności liczymy przyjmować nowe formy rozwoju i poszerzać naszą działalność przez nowe projekty i sekcje. 

Masz pytania? Chcesz dołączyć? Daj nam znać!

O to skład naszego zarządu:

Kinga Zawada
Prezeska
Dawid Bojarski
Wiceprezes ds. finansów
Marta Gronowska
Sekretarzyni
Karolina Michułka
Specjalistka ds. HR
Patrycja Chodorowska
Specjalistka ds. HR

Polskie Stowarzyszenie Studentów i Absolwentów Psychologii

Skontaktuj się

Jesteś zainteresowany współpracą z nami lub chcesz dołączyć do naszego zespołu? Napisz do nas!